» » First-Round Action Completed At 114th SCTA Junior Sectionals

First-Round Action Completed At 114th SCTA Junior Sectionals

San Diego’s Keegan Smith opened with a strong first-round victory at the 114th annual SCTA Junior Sectionals as he defeated Ethan Kolsky, 6-1, 7-5 on Wednesday. The second round continues on Thursday at the host site Los Caballeros Racquet Club and surrounding sites.

Grab the App

In the girls’ 18s, No. 1 Kelly Chen beat Layla Rodriguez, 6-1, 6-0, to also advance to the second round.

In the boys’ 16s first round, top-seeded Brandon Nakashima downed Wally Thayne, 6-0, 6-1.

In the girls’ 16s first round, No. 1 Skyler Grishuk defeated Amanda Sharng, 6-1, 6-0.

In the boys’ 14s, top-seeded Alexander Petrov eliminated Andrew Stratton, 6-0, 6-1

In the girls’ 14s, top-seeded Amanda Chan beat Kenzington Mann, 6-0, 6-1.

In the boys’ 12s, top-seeded Sebastian Gorzny defeated AJ Moore, 6-1, 6-0.

In the girls’ 12s, top-seeded Anne Lutkemeyer won her first round without dropping a game against Maya Urata.

In the boys’ 10s, No. 1 Hovhannes Khuloyan advanced on to the semifinals with a 6-1, 6-1 win over Braden Stolper. In the girls’ 10s, No. 5-seeded Katrina Vayser upset top-seeded Bianca Molnar in the quarterfinals, 3-6, 6-0, 10-5.

SCTA Sectionals logo

Boys’ 18s First Round

Harry Cohen d. Andrew Leahy, 6-2, 6-1

Cody Lin d. Nicholas Mitchell, 6-3, 6-0

(5) Ryan Cheng d. Dariush Jalali, 6-4, 6-7, 6-2

Andrew Whitehouse d. Evan Shamlian, 6-3, 6-2

(9) Maximilian Wild d. Vatsal Bajpai, 6-4, 2-6, 6-1

Koki Takabatake d. Octave De Giacomoni, 6-1, 6-1

(3) Ryan Seggerman d. David Ramirez, 6-1, 7-6

Charles Deng d. Reid Ponder, 6-2, 6-3

(9) Matthew Tsolakyan d. Luciano Ferrer, 6-0, 6-0

Derek Chen d. Ryan Hardin, 6-1, 6-2

(5) Govind Nanda d. Jacob Lee, 7-6, 6-1

David Goulak d. Axel Stern, 6-2, 6-2

(9) Jonathan Star d. Gavin Spencer, 7-6, 3-6, 6-1

Jay Min d. Weiyi Zhu, 6-1, 7-6

Michael Bott d. Joseph Rotheram, 6-1, 6-2

(9) Bryce Pereira d. Jacob Holiday, 6-1, 6-0

RJ Sands d. Cruz Thayne, 6-4, 6-0

(5) Ivan Thamma d. Adam Langevin, 6-2, 6-2

Connor Rapp d. Diego Nava, 6-4, 6-4

(9) Jake Sands d. Riley Wartenberg, 6-0, 6-3

Benjamin Gollin d. Alexander Reyna, 4-6, 6-3, 6-3

(4) Timothy Sah d. Leo Hibi, 6-0, 6-3

Adam Sraberg d. Caleb Chakravarthi, 0-6, 6-3, 6-3

(9) Alex Kuperstein d. Joseph Corse, 6-3, 6-1

Connor Lee d. Joey Tscherne, 6-7, 7-5, 7-5

(5) Connor Hance d. Nima Movassaghi, 6-3, 6-0

Lucas Bellamy d. Dylan Simonsen, 6-2, 6-1

(9) Ben Goldberg d. Jed Kronenberg, 6-3, 6-2

Victor Cheng d. Max Nudell, 6-4, 6-3

(1) Keegan Smith d. Ethan Kolsky, 6-1, 7-5

Girls’ 18s First Round

(9) Riley McQuaid d. Jasie Dunk, 6-0, 6-3

Alexa Meyer d. Alyssa Grijalva, 6-2, 6-4

Danielle Willson d. Frances Cornwall, 6-1, 7-5

(9) Kalani Soli d. Jessica Walker, 6-4, 6-1

Mary Profit d. Julia Ronney, 6-2, 6-2

Regina Pitts d. Cassie McKenzie, Wd (inj)

Jennifer Kerr d. Britney Pellouchoud, Wd (inj)

Rena Lin d. Charlotte Chavatipon, 7-6, 6-0

(9) Parris Todd d. Lola Gorbacheva, 6-0, 6-0

Maia Sung d. Paulina Ferrari, 3-6, 6-3, 6-4

(4) Sydney Van Alphen d. Madison Wolfe, 6-3, 6-2

Mahli Silpachai d. Haley Giavara, 7-5, 7-5

Tiani Jadulang d. (9) Jenna Moustafa, Wd (inj)

Mackenzie Worsnop d. Dominique Stone, 6-2, 6-3

(5) Hannah Zhao d. Emily Ackerman, 6-3, 6-1

Ann Selim d. Jadie Acidera, 6-1, 6-1

(9) Cali Jankowski d. Christina Lombardi. 6-0, 6-0

Ryan Peus d. Katie Chang, 6-4, 6-1

(1) Kelly Chen d. Layla Rodriguez, 6-1, 6-0

Boys’ 16s First Round

(2) Eric Hahn d. Julian Lafond, 6-1, 6-2

Maxwell McKennon d. Nikita Marchenko, 6-2, 6-3

(9) Siem Woldeab d. Sahm Irvine, 7-5, 6-0

Harry Yang d. Blaine Hovenier, 0-6, 6-4, 6-1

Stefan Dostanic d. Derek Simonsen, 6-3, 6-4

(9) Aditya Gupta d. Brandon Park, 6-2, 6-4

Bryan Kulikov d. Matthew Sah, 6-1, 0-6, 6-2

(4) Robert Baylon d. Kant Krittayaweth, 6-2, 6-1

Peter Stratton d. Michael Hao, 6-2, 6-3

(9) Jack Pulliam d. Matthew Poh, 6-2, 6-0

Roman Shenkiryk d. Steven Ferry, 6-2, 6-3

(5) Tristan Boyer d. Brett Brinkman, 6-1, 6-2

Henry Lovett d. Eshan Talluri, 7-6, 4-6, 6-1

(9) Dustin Kua d. Justin Nguyen, 6-4, 6-0

David Bogatin d. Kyle Pham, 6-4, 6-0

Kyle Sillman d. Roy Chao, 2-6, 6-4, 7-6

(9) Naevin Anukornchaikul d. Colter Smith, 6-4, 7-6

Alex Scemanenco d. Julius Kim, 7-5, 6-3

(5) Austin Di Giulio d. Michael Vergara, 6-1, 6-3

Stanley Morris d. Christian Kontaxis, 6-1, 6-4

(9) Omni Kumar d. Dylan Taylor, 6-4, 6-3

Matthew Mu d. Patryk Kozlowski, 6-3, 6-2

(3) Jacob Bullard d. Nicholas Wang, 6-3, 6-2

Evan Fortier d. Ryan Hahn, 6-4, 6-2

(9) Neil Tengbumroong d. Daniel Lin, 7-6, 6-3

Diego Huttepain d. Kirun Cheung, 6-4, 7-6

(5) Karapet Vardanyan d. Justin Cheun, 6-0, 6-0

David Arkow d. Corey Lunsford, 4-6, 6-3, 6-2

(9) Andre Saleh d. Daniel Dulay, 6-3, 6-2

Mike Mkrtchian d. Nicholas Figueira, 6-0, 6-4

(1) Brandon Nakashima d. Wally Thayne, 6-0, 6-1

Girls’ 16s First Round

(2) Mae Fmar Canete d. Roxanne Mackenzie, 6-0, 6-0

Rachelle Yang d. Delaney Eagle, 6-1, 6-0

(9) Emily Dush d. Caroline Goldberg, 6-0, 6-1

Colbey-Shae Emery d. Casie Wooten, 5-7, 6-4, 6-3

(5) Jordan Harris d. Chloe Bendetti, 6-3, 7-5

Kaylee Kang d. Alana Andrews, 6-4, 6-2

(9) Katrina Scott d. Lauren Anderson, 6-4, 6-2

Solymar Colling d. Jenna Sloan, 6-2, 6-0

(3) Amy Huang d. Giulia Hayer, 6-4, 6-2

Courtney Swift d. Ysabelle Arambulo, 6-1, 6-4

(9) Vivian Cheng d. Hope Salts, 6-1, 6-0

Delanie Dunkle d. Faith Pearson, 6-1, 6-2

(5) Elizabeth Goldsmith d. Natalie Orphali, 6-0, 6-0

(9) Eryn Cayetano d. Lindy Cornwall, 7-5, 6-2

Lauren Ko d. Zoe Bennett, 6-3, 6-2

Katie Hernandez d. Esther Lee, 6-4, 6-2

(9) Lindsay Hung d. Crystal Juan, 6-0, 6-3

Sophie Raiszadeh d. Megan Tran, 6-0, 6-2

(5) Anessa Lee d. Calli Shafer, 6-2, 6-0

Rachel Wagner d. Shreya Pavani, 6-0, 6-0

(9) Avery Aude d. Cameron Ward, 6-1, 6-2

Jennifer Shin d. Lisa Wagner, 6-2, 6-1

(4) Britt Pursell d. Jupneet Singh, 6-1, 6-0

Amanda Tabanera d. Michelle Hyun, 6-2, 6-0

(9) Julia Jordan d. Claudia Stepien, 6-0, 6-2

Sarah Park d. Ashley Teng, 7-6, 1-6, 6-4

(5) Lauren Park d. Caroline Vincent, 6-1, 6-0

Annika Bassey d. Alexandra Kuo, 6-3, 6-2

(9) Zlata Bobyr d. Madison Swaney, 6-4, 6-1

Katelynn Shin d. Makenna Livingston, 6-3, 6-1

(1) Skyler Grishuk d. Amanda Sharng, 6-1, 6-0

Boys’ 14s First Round

(2) Emilio Nava d. Noah Zamora, 6-1, 6-0

(9) Derek Wong d. Roshan Morey, 6-2, 7-6

Ethan Nguyen d. Elias Weeks, 6-0, 7-5

(5) Renaud Lefevre d. Ilya Bolotsky, 6-3, 6-1

Sundeep Chakladar d. Ryan Trinh, 6-1, 5-7, 6-0

(9) Timothy Li d. Zackary Maline, 6-0, 6-0

John Zisette d. Charles Qian, 7-5, 6-3

(4) Griffin Daehnke d. Will Pellegrini, 6-0, 6-1

J.J. Henderson d. Dante Schrantz, 6-2, 6-1

(9) Cameron Sepahi d. Adrian Pedroza, 6-3, 7-5

Troy Zhang d. Tejas Reddy, 6-4, 6-3

(5) Daniel Cheng d. Maxim Pogorelov, 6-3, 6-0

Noah Laber d. Atticus Parker, 6-0, 6-4

(9) Nadim Motaghedi d. Cody Ray Emery, 6-0, 6-2

Aaron Basye d. Maximus Catabona, 3-6, 6-2, 6-2

Jett Cole d. Tristan Sarap, 6-1, 6-1

(9) Leo Wang d. Ty Cohen, 5-7, 6-4, 6-0

Colin Kang d. Joseph Li, 6-0, 6-1

(5) Julian Noah Steinhausen d. Rithvik Krishna, 6-1, 6-2

Matthew fENG d. Adam Mofid, 6-1, 6-2

(9) Caleb Wilkins d. Conan McCormack, 6-2, 6-1

Nathan Kwon d. Ryan Thomas, 6-3, 6-4

(3) Sam Landau d. Eric Kats, 6-1, 6-0

Ethan Ha d. Eli Nickoll, 6-2, 6-0

(9) Daniel Zhou d. Eddy Yang, 6-1, 6-0

Daniel Wei d. Gabriel Jinich, Wd (pc)

(5) Soomin Lee d. Sho Tanaka, 6-2, 6-0

James Lee d. Damian de la Loza, 6-2, 2-6, 6-0

(9) Michael Cabacungan d. Stetson Martz, 6-0, 6-0

Jiaxi Ma d. Garrett Wolkon, 6-2, 6-2

(1) Alexander Petrov d. Andrew Stratton, 6-0, 6-1

Girls’ 14s First Round

(2) Christine Inah Canete d. Tenaya Moranda, 6-1, 6-1

Raquel Pareja d. Holly Fouche, 6-3, 6-3

Natalie Duffy d. (9) Calissa Dellabarca, 7-5, 1-6, 6-2

Jordyn McBride d. Madelyn Ferreros, 5-7, 6-3, 6-3

(5) Hina Inoue d. Lauren Nguyen, 6-1, 6-1

Aimee Grijalva d. Lina Tanaka, 6-3, 7-6(5)

(9) Ella Pachl d. Naomi Castillo, 6-3, 6-1

Peyton Dunkle d. Mariam Azizyan, 6-2, 6-0

(3) Winta Woldeab d. Emily Markus, 6-0, 6-0

Sasha Tolstoff d. Alexandra Sekulic, 6-1, 6-2

(9) Kayla Meraz d. Cindy Ung, 6-0, 6-1

Kylee Shannon d. Ava Deguzman, 6-1, 6-2

(5) Maxi Duncan d. Sofia Lazzaroni, 6-0, 6-1

Karen Gao d. Reece Kenerson, 6-4, 6-3

(9) ASHLEY KUA d. Jasmine Tolmoyan, 6-2, 6-1

Jane Wang d. Julia Failla, 2-6, 7-5, 6-0

Arianna Stavropoulos d. Katelyn Hart, 6-1, 6-4

(9) Scout Mathews d. Emily Fowler, 6-1, 6-0

Mia Linam d. Olivia Soffer, 6-4, 6-3

(5) Jennifer Kida d. Elizabeth Bondy, 6-2, 6-3

Mikala Triplett d. Allison Aronov, 6-3, 4-6, 6-3

(9) Midori Castillo d. Aubrey McGrew, 6-0, 6-0

Kristina Kirakosyan d. Makenna Barrett, 6-2, 6-0

(4) Olivia McIntosh-Adams d. Cameron Agapito, 6-1, 6-1

Taylor Cataldi d. Vini Margaret Bautista, 6-1, 7-5

(9) Leyden Games d. Allison Isaacs, 6-1, 6-1

Kimberly Hance d. Arielle Valera, 6-0, 6-0

(5) Jenna DeFalco d. Carly Schwartzberg, 6-0, 6-1

Gabriella Soliman d. Alexis Golin, 6-1, 6-3

(9) Cami Brown d. Sofia Kabany, 6-2, 6-0

Olivia Tracey d. Madison Kane, 6-3, 3-6, 6-4

(1) Amanda Chan d. Kenzington Mann, 6-0, 6-1

Boys’ 12 First Round

(2) Kyle Kang d. Ben Jorgensen, 6-0, 6-0

Timothy Quest d. Ronak Santhosh, 6-2, 6-3

(9) Dominique Rolland d. Nikhil Lingineni, 6-3, 2-6, 6-3

Vasyl Yazadzhiev d. Daniel Choi, 6-2, 6-0

(5) Ryan Morgan d. Rodan Tellez, 7-6(1), 6-0

Eduardo Gonzalez d. Lance Morgan, 6-2, 7-6(4)

(9) Jack Casey d. Quang Duong, 6-2, 6-3

Thomas Lynch d. Drew Hayduke, 6-0, 6-0

(3) Learner Tien d. Liam Oliver, 6-3, 6-2

Carson Lee d. George Lazenby, 6-1, 6-0

(9) Ethan Schiffman d. Maxym Krykunenko, 6-3, 6-0

Advik Mareedu d. Paul Dandle, 6-0, 6-1

(5) Chase Thompson d. Ethan Vo, 6-1, 6-2

Maxim Volkov d. Alex Chow, 7-5, 6-0

(9) Lawee Sherif d. Henry Payne, 6-2, 6-0

Kareem Ansari d. Logan Friedman, 6-2, 6-4

Conrad Brown d. Hughes Peus, 6-1, 6-2

(9) Kai Braver d. Andy Nguyen, 6-1, 6-1

Nathan Blakey d. Cody Hashimoto, 4-6, 7-5, 6-0

(5) Sean Daryabeigi d. Perry Di Giulio, 6-2, 6-1

Andy Hess d. Austin Stone, 7-6(4), 4-6, 6-2

(9) Marcus Sebastian d. Caleb Saltz, 6-1, 6-1

Alex Michelsen d. Daniel Petroff               , 6-1, 6-4

(4) JP Day d. Ethan Lopez, 6-1, 6-4

Kenan Rizvanbegovic d. Anton Pereverzin, 6-3, 6-1

Darius Tamaddon d. (9) Jack Hanna, 6-4, 7-6(3)

Hunter Lynch d. Nathan Tam, 6-2, 6-2

(5) Rohan Murali d. Rahul Machavarapu, 6-1, 6-1

Zihao Wang d. Tai MacDonald, 6-2, 6-3

(9) Warren Pham d. Russell Soohoo, 6-4, 6-3

Jacob Tapia d. Jared Nguyen, 7-6(3), 6-4

(1) Sebastian Gorzny d. AJ Moore, 6-1, 6-0

Girls’ 12s First Round

(2) Tsehay Driscoll d. Audrey Large, 7-5, 6-2

Micah Levy d. Seevan Ghazi, 6-1, 6-0

(9) Caylie Cruz d. Stacey Samonte, 6-0, 6-2

Sarah MacCallum d. Kamya Nair, 6-1, 6-2

(5) Iris Berman d. Daniela Castro-Martinez, 6-1, 6-2

Sophia Colavin d. Ginger Foster, 6-0, 6-1

(9) Jane Lee d. Lillian Kelly, 6-3, 6-0

Grace Gamal d. Victoria Tracey, 7-6, 6-3

(3) Ayala Stephens d. Samantha Lei Condevillamar, 6-0, 6-2

Asha Gidwani d. Coca Ho, 6-0, 6-1

(9) Smilia Matovic d. Marley Lambert, 6-1, 6-1

Madeleine Jessup d. Grace Hakopian, 6-4, 2-6, 6-0

(5) Kaila Barksdale d. Jeselle Ante, 6-1, 6-0

Claire Delaney d. Antonia Pareja, 6-7, 6-3, 6-4

(9) Amanda Perez d. Alisha Brady, 6-0, 6-1

McKenna Chudy d. Annette Robertson, 6-2, 6-2

Katie Moorhead d. Kaitlyn Nguyen, 6-1, 6-4

(9) Avery Hopkey d. Carolyna Fowlers, 6-1, 6-2

ALYSSA BOJENKOVA d. Anna Petrescu, 7-5, 6-4

(5) Jenna Sabile d. Eliana Hanna, 7-5, 6-3

Kaia Wolfe d. Mika Ikemori, 6-3, 6-0

(9) Liza Tankimovich d.  Saachi Pavani, 6-1, 6-1

Hanna Dever d. Solaya Han, 7-6, 4-6, 7-5

(4) Phoebe Peus d. Kalli Minor, 6-0, 6-0

Makayla Whalen d. Anna Kiss, 6-0, 6-2

(9) Katherine Hui d. Katie Codd, 6-4, 6-1

Brionna Nguyen d. Isabella Chhiv, 6-3, 7-5

(5) Alexandra Ozerets d. Liz Pinson, 6-2, 6-0

Amelie Worring La-Torre d. Janeane Barraza, 6-0, 6-0

(9) Goldie La d. Bianca Wong, 6-2, 6-4

Bianca Colavin d. Arya Ramalingam, 4-6, 6-3, 6-2
(1) Anne Lutkemeyer d. Maya Urata, 6-0, 6-0

Boys’ 10s Quarterfinals

(2) Jack McGary d. (9) Titus Pittman, 6-4, 6-2

(9) Roman Meraz d. (4) Mario Garcia, 7-6(9)), 6-3

(5) Griffin Marcus d. Nischal Spurling, 6-1, 6-1

(1) Hovhannes Khuloyan d. Braden Stolper, 6-1, 6-1

Girls’ 10s Quarterfinals

(2) Seri Nayuki d. Anna Ding, 6-1, 6-2

(3) Jessica MacCallum d. (5) Natalia Mochernak, Wo (ill)

(4) Samantha Wang d. Anne Yang, 6-4, 4-6, 10-6

(5) Katarina Vayser d. (1) Bianca Molnar, 3-6, 6-0, 10-5

 

http://www.southerncaliforniatennis.org

Leave a Reply